In Rijssen-Holten zijn twee losloopgebieden voor honden. Eentje in Rijssen bij speeltuin De Hoge Esch. Een stuk gras met rondom een hek en een verweerd bord. Bij Landal Twenhaarsveld bij Holten is een tweede te vinden. Een bord geeft aan dat het alleen voor gasten van Landal toegankelijk is.
In Rijssen-Holten zijn twee losloopgebieden voor honden. Eentje in Rijssen bij speeltuin De Hoge Esch. Een stuk gras met rondom een hek en een verweerd bord. Bij Landal Twenhaarsveld bij Holten is een tweede te vinden. Een bord geeft aan dat het alleen voor gasten van Landal toegankelijk is. Foto: Peter Bulthuis

‘Honden mogen al in buitengebied los’

Gemeentenieuws

RIJSSEN/HOLTEN - Het college van B en W hoeft niet te kijken naar plekken waar hondenlosloopgebieden kunnen worden gemaakt. De motie van de VVD heeft het niet gehaald.

“Wij zijn faliekant tegen deze motie!”, zegt Sander Haase van de SGP. “Laat daar geen misverstand over bestaan.” Volgens hem is een losloopgebied ook helemaal niet nodig. “In het buitengebied hoeven honden niet te worden aangelijnd. Tenzij anders aangegeven.”

Verder heeft hij een persoonlijke ergernis: “Ik heb soms het idee dat we al diverse losloopgebieden hebben. Althans zo functioneert dat in de praktijk. Als ik bijvoorbeeld in het park rondloop, dan denk ik: is dit een losloopgebied?”

Dat idee heeft motie-indiener Bart-Jan van den Berg van de VVD soms ook. “Dat geeft dus aan dat er wel behoefte is aan een legale plek waar het loslopen mag. En als je aanwijst waar het mag, dan heb je ook een stok om mee te slaan: ‘oké, hier mag het niet. U krijgt van een boa een boete daarvoor.’ Het schept een stukje duidelijkheid.”

Volgens hem is er veel vraag naar hondenlosloopgebieden. “We hebben in onze gemeente maar één hondenlosloopgebied tussen Rijssen en Holten. Bij Landal Twenhaarsveld. Dat is vanaf beide kernen best een stukje rijden”, vindt Van den Berg. “Daarnaast zijn er mensen met een hond die in de kernen wonen en ook wat meer ruimte willen voor hun viervoeter om vrij te kunnen rennen en spelen.” Hij wil daarom het college de opdracht meegeven rond te kijken of er binnen de gemeente, dicht bij de kernen geschikte locaties zijn.

Frederike Hulshof (CU) vindt het een leuke motie. “Uit onderzoek blijkt dat er behoefte is naar een of meerdere losloopgebieden. Wij staan daar niet negatief tegenover.”

Wel heeft ze enkele kanttekeningen: “Wij weten ook dat heel veel mensen zich tot op het bot ergeren aan hondenoverlast en wat zij achterlaten.”

Volgens haar kan een losloopgebied ook voor ergernis zorgen. “Want het moet wel hufterproof zijn, wil je dat netjes houden. Heel recent is het losloopgebied in Wierden volledig vernield. Iets dat door vrijwilligers in stand wordt gehouden. Een prachtige plek om met je viervoeter te zijn.”

“Wij staan niet onwelwillend tegenover een losloopgebied”, zegt Jan Beunk van Gemeentebelang. “Maar je moet er wel goed over nadenken waar je zoiets neerzet. Ik weet dat we een crossbaantje hadden tussen Holten en Rijssen. Is dat een optie?” Toch stemde de partij uiteindelijk tegen.

Wethouder René de Koff geeft aan te worstelen met de ingediende motie. “Het is voor hondenbezitters buiten de bebouwde kom toegestaan om honden los te laten lopen. Tenzij anders aangegeven. Dat betekent dat honden op zandwegen buiten de bebouwde kom mogen loslopen. Tenzij je in het bos komt of er een bord staat.” Ook geeft hij aan dat er een tweede hondenlosloopgebied is in de gemeente. “Ter hoogte van speeltuin De Hoge Esch”, geeft hij aan. “In Holten hebben we er geen. Ik weet ook dat er burgerinitiatieven zijn. Zo heb ik net een gesprek gehad met twee dames uit Holten. Zij willen ook graag iets gecreëerd hebben. En daar ben ik best bereid toe. Maar om hier gemeentelijk breed iets voor op te tuigen, vind ik weer lastig. Ik worstel er een beetje mee. Ik vind het sympathiek, maar ons hondenbeleid laat al veel plekken toe.” Daarnaast zit niet iedereen op zo’n plek te wachten. “Een grote meerderheid van hondenbezitters zegt er behoefte aan te hebben. Maar er is ook een hele grote meerderheid die geen hond heeft, en het niet wil.”

Uiteindelijk stemden SGP, CDA en GB tegen de motie en VVD, GL/Pvda en CU voor. Met zeven stemmen voor en veertien tegen, werd de motie verworpen.

Poepzakjes

Nadat het hondenbeleid in 2022 werd geëvalueerd, zijn er volgens wethouder René de Koff aanpassingen gekomen. “Zoals het bijplaatsen van dispensers van hondenpoepzakjes binnen de bebouwde kom. En er zijn behoorlijk wat vuilnisbakken bij geplaatst”, geeft hij aan. “Zo’n drieduizend zakjes gaan er in de week wel doorheen. Toch is hondenpoep nog steeds een grote overlastfactor.” Hij vindt het dan ook asociaal wanneer hondenbezitters de poep van hun hond niet opruimen. “Het lastige is, om dat te bestrijden. Ik wil dan ook graag een oproep doen: Beste inwoners, ruim het op. Dat zou een hoop ergernis schelen. Wij zorgen voor zakjes. En we hebben genoeg vuilnisbakken staan.”

Onleesbaar bord bij hondenlosloopgebied Hoge Esch in Rijssen.
Bordje bij Landal Twenhaarsveld. Waarschuwt: honden aan de lijn in het buitengebied. Anders kunnen koeien en schapen worden opgejaagd.
Afbeelding
Afbeelding
Het hondenlosloopgebied De Hoge Esch in Rijssen.
Gert van Hoef begeleidt de Genemuider Mannenzang op orgel.
Eerste editie Genemuider Mannenzang in Bethelkerk 21 uur geleden
Ook dit jaar zijn er weer Holtense en Rijssense koren onder de deelnemers aan het Korenfestival Holten.
Korenfestival Holten brengt 25 koren naar centrum 23 uur geleden
Afbeelding
Avond van Geloofstoerusting in Rijssen: ‘Bevel of bedrog?’ gisteren
Afbeelding
‘Pelmolen wordt wereldberoemd!’ 30 apr, 11:50
De Canadese Begraafplaats in Holten.
Nieuwe website en activiteiten bij Canadese Begraafplaats Holten 30 apr, 11:08
Afbeelding
Rijssen-Holten vertelt haar eigen verhaal 30 apr, 10:14
Rijssen staat zaterdag bol van het wielrennen. Zo is er de Ronde van Overijssel en Doortrappen. Kinderen kunnen meedoen aan de de Dikke Banden Race.
Wielerdag: koers, fietstips en kinderwedstrijden 29 apr, 19:46
Mientje Koopman zit klaar om de nieuwe aanbouw te openen.
Opening aanbouw van Oudheidkamer Hoolt’n 29 apr, 18:46