
Column: Flinke oppepper
ColumnVoordat ik centrummanager werd, woonde ik al jaren in Holten. Als inwoner heb ik altijd gedacht: ‘Holten is mijn dorp’. Het voelde gewoon direct goed. Leuk volk, al zullen we daar niet over opscheppen. Dat doen Holtenaren niet. Net zoals dat we vaak horen dat we trots moeten zijn op onze prachtige omgeving. Dat zit simpelweg niet in de aard van onze bevolking. Die loopt daar niet zo mee te koop. De gastvrije en vriendelijke mensen in het dorp beschikken voornamelijk over oer-Hollandse nuchterheid. Geen blabla, maar terughoudendheid en hard werken. Ik durf dus wel te stellen dat we in Holten niet snel de zuurstof uit de samenleving laten knijpen. In ieder geval niet zonder slag of stoot. Begrijp me niet verkeerd. Holten is nog steeds mijn dorp. Maar we zitten in een fase dat hartje Holten niet bepaald een traktatie voor het oog is. Dat doet pijn.
‘Hoeveel enthousiaste en gedreven ondernemers kan een dorp hebben?’
Gelukkig heerst er een goede mengelmoes van ons-kent-ons en saamhorigheid. En dat verzacht dan direct de pijn. Hoeveel enthousiaste en gedreven ondernemers kan een dorp hebben? En hoeveel mooie winkels zijn er, ondanks uitdagende tijden, in het dorp te vinden? Daar dacht ik vroeger eigenlijk niet over na. Ik vond het de normaalste zaak van de wereld dat ik gratis en makkelijk in het dorp kan parkeren. Midden in het centrum, vlakbij de winkels waar ik mijn brood, vlees en andere producten kan kopen bij de vriendelijke winkeliers die ik inmiddels al zo vaak heb gezien dat er altijd tijd is voor een praatje. Nu pas realiseer ik me dat dit eigenlijk helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Om een dorp levendig te houden, moet je je als lokale ondernemer ervoor inzetten. Tegelijkertijd geldt dat de lokale ondernemer ook de juiste omgeving nodig heeft om succesvol te zijn. En dat blijkt dan weer een grote uitdaging.
Maar dan komt die saamhorigheid weer om de hoek kijken. En die ongeëvenaarde arbeidsethos. Het resultaat? Een prachtig gesprek met één van die gedreven ondernemers in mijn kantoor in Kulturhus Holten. Over dat dorpsgevoel, actief vermaak en denken in oplossingen. Want we zijn van nature gewend om de handen uit de mouwen te steken en samen de schouders eronder te zetten. De ene keer gaat dat makkelijker dan de andere keer. Het ene initiatief wordt enthousiaster ontvangen dan het andere. Je moet de Holtenaar wel eerst prikkelen. Maar heb je dan samen iets leuks neergezet, dan heb je een hondstrouw volk te pakken. En daar gaan we voor. Dus op de vraag hoeveel enthousiaste en gedreven ondernemers een dorp kan hebben zeg ik: genoeg om het dorp een flinke oppepper te geven. Een beter antwoord mag ik me dan ook niet wensen als centrummanager, toch?
Wim Nijkamp
Operationeel manager Toerisme Rijssen-Holten en centrummanager Rijssen-Holten
www.visitrijssenholten.nl







