
Veteraan Nick Janicki raakt jong en oud
HistorieHOLTEN - Het blijft onverminderd indrukwekkend. De 4 mei herdenking op de Canadese begraafplaats waar honderden belangstellen de plechtigheid bijwoonden. Bijzonder was de aanwezigheid van de enige aanwezige Canadese veteraan, de 102-jarige Nick Janicki die een hoofdrol vervulde tijdens en na de plechtigheid.
Het doorgeven van de boodschap dat ‘vrijheid’ niet vanzelfsprekend is blijft de kern van elke toespraak. Belangrijk voor de in grote getale aanwezige jeugd, die op allerlei manieren wordt betrokken bij de plechtigheid. Zo was voor het betreden van de begraafplaats een opstelling gemaakt met schilderijen met afbeeldingen van soldaten die in Holten liggen begraven, gemaakt door leerlingen van het Assink Lyceum uit Neede. De plechtigheid wordt geleid door Lianne Jongsma, voorzitter van de Stichting Viering Nationale Feestdagen (SVNF) en muzikaal begeleid door HMV.
Gastpreker Henk Jan Knol vertelt het verhaal van zijn vader, Johan Knol, die 7 jaar oud was toen de oorlog begon en de ernst van de oorlog ervaarde doordat het gehele gezin, iedereen op een ander adres, moest onderduiken. “Stel je dat eens voor, je bent een kind en bang en ineens moet je weg, zonder je ouders en broers en ieder apart, zonder te weten wanneer je elkaar weer terugziet”, vertelt Henk Jan zijn verhaal. “Zuinig zijn, voor elkaar zorgen, niet klagen om kleine dingen en vooral heel dankbaar voor zijn vrijheid”, zijn belangrijke waarden die vader Johan meenam uit die verschrikkelijke tijd.
Vaste onderdelen van de herdenking volgen zoals de ode aan de gevallenen, de Act of Remembrance gevolgd door het gedicht ‘In Flanders Fields’. Dit wordt voorgedragen door de 102-jarige Canadese veteraan Nick Janicki. Om bij het spreekgestoelte te komen moet eerst, ondersteund door zijn rollator een verhoging worden overwonnen. “Een motortje erop was handig geweest”, grapt de veteraan. “Ik ben dankbaar dat ik hier mag zijn op de 81e herdenking”, zegt Janicki voordat hij het gedicht voorleest. Een groot applaus is zijn deel.
Na het spelen van de Last Post door trompettist Wilco Pinkert volgt de minuut stilte met aansluitend de kranslegging. Liz Janssen, Nore Baldizone, Charlotte Denekamp en Damian Pieffers hebben de eer om samen met veteraan Nick Janicki de eerste krans te mogen leggen.
Burgemeester Jurgen van Houdt is de volgende spreker en hij benadrukt de goede band tussen Nederland en Canada en is vereerd met aanwezigheid van Nick Janicki. “Vrijheid is niet alleen een begrip, maar een ervaring bevochten door mensen van vlees en bloed”, raakt Van Houdt de kern. Na de bloemlegging door de scholkinderen bij alle graven volgt het gedicht dat wordt voorgedragen door Emma Haverslag.
Een laatste toespraak zou worden gehouden door Lynn Hunter, die voor de eerste keer het graf van haar opa Albert Bushensky bezoekt. Echter zij is te emotioneel en Lianne Jongsma spreekt namens haar. Lynn wil benadrukken dat veel Canadezen geen idee hebben op welke grootse manier de omgekomen Canadese soldaten in Nederland worden herdacht. Zij is dankbaar dat het wordt gedaan. Aan de oproep van Lianne aan de jeugd om op de foto te kunnen met Nick Janicki wordt massaal gehoor gegeven. De kwieke veteraan geniet zichtbaar.









